Meme kanseri genetik mi?

breastcancer

Meme kanseri tüm dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olup uygun tedavi edilmezse ölümle seyrede bilmektedir. Amerika’da en sık karşılaşılan kanser türleri arasında yer alan meme kanseri, ülkemizde kadınlarda görülen kanserler arasında 1. sıradadır. Ülkemizde 100.000 kadından 38’inde meme kanseri gelişmektedir, bu yüksek görülme oranı nedeniyle toplumda meme kanseri farkındalığının artırılması gerekmektedir. Sağlık bakanlığının kanser tarama kapsamındadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bu oranlar her geçen yıl yükselmektedir. Meme kanserinde risk teşkil eden pek çok faktör bulunmaktadır. Ailesel faktörler , meme kanseri geni taşımak (BRCA 1/2 pozitifliği), çevresel etkenler (sağlıksız beslenme, spor yapmama, zararlı madde kullanımı (sigara, alkol)) ve kişiye ait faktörler (erken yaşta adet görme, geç menopoza girmek, hormon tedavisi almak, çocuk doğurmamak ve emzirmemek) sıralanabilir.

Meme kanserinde aile öyküsü olanlar, belirtiler konusunda çok daha dikkatli olmakı ve düzenli olarak klinik kontrollerini yaptırmalıdırlar. Meme kanseri ile ilgili bilinen en önemli yanlış ise meme kanserinin sadece 40 yaş üstü menapoza giren kadınlarda görüldüğüdür. Elbette ki meme kanseri, menapoz döneminde çok daha sık karşılaşılmaktadır. Fakat, çok daha erken yaşlarda ve erkeklerde de görülebilir. Bu sebeple, evde yapılan meme muayeneleri 25 yaşından itibaren başlamalıdır. 30 yaşına gelindiğinde ise yılda bir kez doktor klinik muayenesi, 40 yaşından itibaren de yılda birkez klinik muayene ve mamografi yaptırılmalıdır. Bu muayeneler aksatılmamalıdır ki, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında erken müdahale gerçekleştirilebilsin. Erken tanı ve tedavi tüm hastalıklarda önemli rol oynamaktadır. Meme kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri ile, eskisi gibi korkulacak bir hastalık değildir.

Fakat, hastalığı olumsuz etkileyecek tüm etkenlerden kendinizi korumalısınız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, düzenli spor yaparak, sağlıklı beslenerek, stresten ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak, her tür hastalık için beden sağlığınızı koruyarak, daha dirençli hale gelebilirsiniz. Bize danışarak yada youtube’dan kendi kendine meme muayenesi videomuzu izleyerekte kendinizi nasıl muayene edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Evde yapacağınız muayeneleri ayna karşısında gerçekleştirdiğiniz takdirde, meme dokunuzda gelişen anaormallikleri görebilme şansınız bulunur. İsterseniz, her muayeneden sonra not tutarak farklılıkları karşılaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>