Meme kanserinde erken tanı ve doğru tedavi

2012-10-1-BreastCancerAwareness

Meme kanseri vakalarının görülme sıklığında artış olması korkutuyor. Amerika’da en sık karşılaşılan kanser türü olan meme kanseri kadınlarda kanserden ölümlerin 1. sıradaki sebebi olmakatadır. Bu nedenle son yıllarda meme kanseri farkındalık çalışmaları, sivil toplum örgütleri tarafından çok ciddiye alınmaktadır. Ülkemizde de bu tablo kadınlar açısında ürkütücü bir hal almaktadır. Ülkemizde sağlık bakanlığı verilerine göre toplumda 100.000 kadından 38’i meme kanseri olaktadır. Ülkemizde de meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bu sebeple, yerel sivil toplum örgütleri de meme kanseri farkındalık konusunda çalışmalar yapıyorlar.

Meme kanserinde aile öyküsü de önemli bir rol oynamaktadır. Ne kadar dikkatli olursanız olun, bu hastalığa yakalanma riski maalesef ki her kadında mevcut. Fakat, düzenli spor yapıp, sağlıklı beslenip, zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durarak bir riski minimuma indirebilirsiniz. Genetik meme kanseri geni (BRCA1 ve 2 geni) taşıyan kadınlarda meme kanseri riskini azaltmak için subkutan mastektomi (meme boşaltma ameliyatı) ve silikon yerleştirme yapılabilir, önerilir.

Meme kanseri, erken tanı ve doğru tedavi şansı nedeniyle korkulması gereken bir hastalık değildir. Gelişen teknoloji ve gelişen cerrahi teknikler nedeniyle hastalığı yenmek sanıldığından çok daha kolay. Fakat bu süreç oldukça meşakkatli ve özellikle kadınları oldukça zorlayıcı olmaktadır. Biz genelikle hastalarımıza onkoplastik cerrahi uygulayarak meme dokusunu kanserli dokudan kurtardıktan sonra estetik cerrah, yaparak memeyi dikleştirerek eskisinden daha iyi görünür hale getirmekteyiz. Çoğunluklada sentinel lenf nodu biyopsisi sayesinde koltuk altı lenf bezlerinide almadan operasyonu bitirmekteyiz. Böylece ameliyat sonrası kadınların korkulu rüyası olan kol ödeminden hastaları korumuş oluyoruz.Kemoterapi hastalığın evresine göre verilmektedir. Erken evre kanserlerde çoğu zaman kemoterapi ihtiyacı olmamakta hastalara sadece hormonoterapi verilmektedir.

Meme kanseri ile ilgili olarak bilinmesi gereken diğer bir nokta ise, meme kanserinin sadece 40 yaş üzeri kadınlarda, menapoz döneminde görülmediği her yaşta ve hatta erkeklerde de görüle bileceğidir. Özellikle aile faktörü olanlar, meme kanseri belirtileri konusunda, çok daha dikkatli olmalıdırlar. Kendi kendinize yapacağınız muayeneler ve klinik muayenelerinizi ihmal etmezseniz, erken tanı için fırsatınız olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>