Meme kanseri farkındalığı

brjost

Meme kanseri, tüm dünyada en sık rastlanılan kanser türleri arasında yer alıyor. Özellikle Amerika’da kanser vakalarında ilk sırayı alıyor. Ülkemiz için de bu tablo maalesef ki çok farklı değil. Ülkemizde kanser teşhisi konulan kadınlarda birinci sırada meme kanseri yer alıyor. Bu görülme oranları ise, her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu olumsuz seyreden tablo nedeniyle, düzenlenen meme kanseri farkındalık çalışmaları, özellikle kadınları bilinçlendirmek için yapılıyor.

Meme kanseri farkındalık etkinliklerinde, dikkat çekmek için, hastalığı analatan seminerler, bilgilendirici broşürler ve hekim söyleşileri düzenleniyor. Kadınlara yönelik bu etkinliklerde, meme kanseri erken tanı için, yapılması gerekenler anlatılıyor. Meme kanseri vakalarında, özellikle geç teşhis konulan vakaların bir kısmı tedaviye iyi cevap vermeyerek uzak metaztaza (yayılım) yol açarak ölüme sebeb oluyor.

Hastalığın yenilememesinin en önemli nedenlerinin başında, hastalığa geç müdahale edilmesi. Tüm hastalıklarda olduğu gibi, meme kanserinde de erken tanı ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Hastalığın ilerleme hızı oldukça yüksek olduğundan, meme kanseri evreleri ilerlemeden müdahale edilmelidir. Meme kanserinin bazı tipleri hızlı yayılan bir hastalıktır ve konuda bilinçlenmek büyük önem taşımaktadır.

Meme kanseri için, 20 yaşından itibaren, evde düzenli olarak muayenelere başlanmalıdır. Bu muayeneler, ayna karşısında yapıldığı takdirde, memede karşılaşılabilecek anomaliler çok daha rahat fark edilebilmektedir. Meme dokusunda kanser meme görüntüsünü de bazı değişikliklere yol açabilmektedir. Meme kanserinin bu özelliği nedeniyle kişinin kendi hastalığını fark ediebilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle meme kanserinde farkındalık etkinliklerini toplumu bilinçlenmesi açısından önemlidir. 30 yaşından itibaren de yılda bir kez klinik muayene, 40 yaşından itibaren de klinik muayene ve mamografi tetkiki yapılmalıdır.

Meme kanserinde aile faktörü etkin rol oynadığı için, özellikle birinci derece yakınlarınızda meme kanseri ya da meme kanseri ile ilişkili (over, uterus, kolon) kanser öyküleri mevcut ise, kontroller hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>