Meme kanseri nedir?

meme-kanseri-ankara (1)

Meme kanseri nedir? Görevini yerine getirmeyen, kontrolsüz olarak çağalan hücrelere kanser adı verilmektedir. Tedavi edilmezse diğer organlara da yayılım gösterebilen kanser, kitle şeklinde kendini gösterir. Meme kanseri ülkemizde en sık rastalanan kanser türlerinden biridir.

Tedavi ve erken tanı uygulanmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilmektedir. Erken tanı her hastalıkta olduğu gibi, kanserde de hayat kurtarmaktadır. Diğer bazı kanser türlerine göre meme kanseri, daha erken evrelerde teşhis edilebilmektedir. Özellikle bayanların, 25 yaşından sonra, düzenli aralıklarda kendilerini muayene etmeleri erken tanı için çok önemlidir. Her yıl düzenli olarak doktor muayenesi ve gerektiğinde ise tetkikler yapılması düzenli kendi kendine muayenenin dışında yapılması gereken işlemlerdir. Bilinenin aksine erkeklerde de meme kanseri görülebilmektedir. Fakat kadınlarda görülme yüzdesi daha yüksektir. Meme kanserinin 40 yaş üstü kadınlarda görüldüğü diğer yanlış yaygın kanıdır. Çok daha genç kadınlarda da meme kanseri görülebilmektedir. Hamilelerde ve emziren kadınlardada görülebilir.

Kanser nedir? Kanserden nasıl korunulur? Basit olarak, görevini yerine getirmeyen, kötü huylu hücre olarak kanser hücreleri tanımlanabilir. Sigaranın bırakılması gibi çok nadir önlemler dışında kanser direk önleyen maalesef kesinleşmiş bir değer yoktur. Çevresel faktörler ve aile öyküsü bazen doktorların tüm tavsiyelerine uysanız bile, kansere yakalanmanıza neden olabilir. Bu yüzden, tüm bu riskleri göze alarak, kendi vücudunuzu iyi tanımalısınız. Normal olmayan bir değişiklik farkettiğiniz takdirde, vakit kaybetmeden konusunun uzmanı bir hekime başvurmalısınız. Tek bir belirtiyi bile göz ardı edemezsiniz. Süreçleri kendi kendinizin doktoru olduğunuz takdirde daha iyi analiz edebilirsiniz. Bu şekilde gereksiz evhamlardan da kurtulabilirsiniz.

Güvenilir kaynaklar tarafından yazılmışsa internet üzerinde yazan bilgileri dikkate alabilirsiniz aksi taktirde bilgi kirliliğine yol açacaktır. Gerektiğinde ileri tetkiklerin yapılması ve sizi rahatsız eden bir bulguda mutlaka uzman bir hekimce değerlendirilme yapılması çok önemlidir. Nasıl yapıldığını nnternet sitelerinde yer alan evde meme kanseri muayenesi çizimlerini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Youtube sitesinde sizin için hazırladığımız kendi kendine meme muayenesi videomuzdan yararlanabilirsiniz. İsterseniz risk haritanızı çıkarabilir, size bu konuda ayrıntılı bilgi verebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>