Meme kanserinde geç tanı

meme-kanseri-ankara (6)

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de meme kanseri görülme oranı yüksek kanser türleri arasında yer alıyor. Ülkemizde de yüksek bir orana sahip olan meme kanseri Amerika’da en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Her geçen gün artan meme kanseri vakaları, ülkemizde 100.000 kadının 38’inde görülmektedir. Ülkemizde kanser teşhisi konulan her yüz kişiden yirmi beşi meme kanseridir. Her yüz meme kanseri vakasının onunun ölüm ile sonuçlanması bu oran sayesinde oluşan diğer üzücü bir tablodur.

Geç tanılar tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinin de ölüme yol açmasının asıl nedenidir. Kanser türlerinde geç tanı konulması sebebiyle tedavi de çok etkili olamamaktadır. Her yıl bu yüzden tüm dünyada meme kanseri farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir. Ülkemizde bu konuda başarılı çalışmalar yapan sivil toplum örgütleri de bulunmaktadır. Herhangi bir anomali fark ettiğiniz takdirde, meme kanseri belirtilerini bilip bu bulguları ciddiye alarak, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız, erken tanı sayesinde tedavinizde başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. 25 yaşına gelmiş her kadın, meme kanseri için, evde ayna karşısında kendisini muayene etmelidir. Memeler arasında yeni oluşmuş boyut farkı, memede ele gelen yumru, bir memeden gelen akıntı, yara, deride buruşma, meme başında içe çökme gibi bulgularınız varsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Sanılanın aksine meme kanseri sadece 40 yaş üzerindeki kadınlarda gözükmemektedir.

Meme kanseri, çok daha erken yaşlarda, erkeklerde, hamile kadınlarda ve emziren kadınlarda gelişebilir. Yılda bir defa klink muayene 30 yaşına gelindiğinde, 40 yaşın üzerinde ise klinik muayene ve mamografi yapılmalıdır. Eğer ailenizde diğer kanser türleri ya da meme kanseri teşhisi bulunmakta ise, bu kontrol yaşı daha öne çekebilir. Meme kanseri, doğru tedavi ve erken tanı ile korkulacak bir hastalık değildir. Hastalığı yenme yüzdesi oldukça yüksektir. İhmal etmeden doktora görünmek, belirtileri dikkate almak hastalığı yenebilmenizde önemli rol oynayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>