Meme kanseri belirtileri

woman-holding-breast-cancer-ribbon-horiz

Meme kanseri tüm dünyada, özellikleri kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Amerika’da en sık rastlanılan kanser türleri arasında yer alan meme kanseri, ülkemizde de oldukça sık rastlanılan bir hastalıklar arasında yer alıyor. Ülkemizde yaklaşık olarak, her 100.000 kadından 38’inde meme kanseri gelişmektedir. Meme kanseri ülkemizde kadınlarda açık ara en sık görülen kanser türüdür. Bu sayı her geçen gün de artmaya devam ediyor.

Meme kanseri konusunda bu korkutan tablo yüzünden, sivil toplum örgütleri tüm dünyada farkındalık çalışmaları yürütüyorlar. Meme kanseri konusunda yapılan farkındalık çalışmalarında amaç, kanser belirtilerini ciddiye alarak, vakit kaybetmeden doktora başvurulması.

Meme dokusunda kanser ortaya çıktığında bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Fakat bilinmelidir ki, meme kanseri de kendi arasında bir kaç farklı guruba ayrılmaktadır. Bu nedenle, belirtilerde ve belirtilerin ortaya çımasındaki sıra ve süre değişebilmektedir. Evde yapacağınız muayeneler sayesinde tek bir anomali bile fark ederseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Meme kanserinde ortak belirtiler ise;

  • Memede ve kol altında ele gelen ağrısız yumrular,
  • Görüntüde meydana gelen şişlik ya da bir memenin diğer memeden daha büyük olması,
  • Meme başından gelen kanlı akıntı,
  • Yara, çöküntü, çekme, kızarıklık gibi deride meydana gelen bozukluklar başlıca meme kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Meme kanseri vakalarında ağrı genelde olmaz ve meme ağrısı meme kanseri belirtisi değildir. Genel olarak da, son evrelerde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden meme ağrısı, meme kanseri için tek bir bulgu sayılmamaktadır. Ağrıya diğer belirtiler de eşlik etmelidir. Fakat bunun yanı sıra, meme ağrıları genelde meme kistlerinin hormonal değişimlerden kaynaklı su tutmasından kaynaklanır. Meme ağrısı memenin fibrokistik hastalığı gibi başka hastalıkların da belirtisi olabileceği için, meme ağrınız da varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>