Erken evredeki meme kanseri

meme-kanseri-ankara (8)

Erken evredeki meme kanseri – Ölümcül sonuçlar doğurabilen kanser çeşitlerinden olan meme kanseri, yalnız erken teşhis edilebildiği zaman çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalıkların bütünü için geçerli olan erken tanı ve tedavi faktörü meme kanserinde de pek çok kez hayat kurtarmaktadır.

Bu yüzden, başta hastalığın en sık görüldüğü ülkelerden Amerika olmak üzere, Sivil Toplum Kuruluşları tarafından tüm dünyada farkındalık günleri düzenlenmektedir. Devlet kanalları, ünlüler ve sanatçılar tarafından da büyük destek gören bu farkındalık günlerinde, özellikle kadınları bilinçlendirmek amaçlanır ve bu yönde çeşitli etkinlikler yapılır. Bu etkinlikler, meme kanseri için, düzenli olarak kontrol yapılmasının gerekliliği anlatılmakta ve bu kontroller sayesinde hastalığın erken evrelerde fark edilerek, tedavi edilebildiğinin yayılması amaçlanmaktadır.

Meme kanseri gerekçesi ile yaşanan ölümlerin her geçen yıl artarak çoğalmasından dolayı, meme kanseri ile ilgili verilen bu mücadele tüm dünya genelinde düzenlenerek farkındalık yaratmak ve bu ölümleri en aza indirgemek amaçlanarak yapılmaktadır. NCCN 2014 kılavuzuna göre eme kanseri anatomik olarak evrelere ayrılmıştır; stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, satge 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4 olmak üzere 9 evreden oluşur. Hastalığın evresi ne kadar erken teşhis edilirse, tedavinin başarılı sonuçlanması ihtimali o kadar yüksek olmaktadır. Son ve en ileri evre olarak adlandırılan 4. evre ise, hastalıklı hücrelerin vücudun tüm organlarına yayılmış halidir. Ancak hastalık bu evreye kadar ilerlemiş olsa bile, tedavisi mümkün olup, cerrahi operasyon gerçekleştirilmeden önce vücudun buna hazırlanması amaçlanarak, kemoterapi ve diğer medikal tedaviler ile uygulanabilmektedir. Buna rağmen son evreye ulaşmış bazı durumlarda, hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün olmayabilir.

Bu yüzden, doktorların amacı kanser teşhisini daha önceden koymak ve hayati tehlike arz etmeden hastalığı tedavi etmek isterler. Erken evredeki meme kanseri vakalarında, dünyada en çok tercih edilen tedavi yöntemi olan onkoplastik cerrahi ve sentinel lenf nodu biyopsisi yöntemi, kliniğimizce başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Onkoplastik cerrahide yapılan işlem, kanserli dokunun meme dokusundan güvenli bir şekilde uzaklaştırılmasıyla birlikte estetik cerrahi yöntemlerle memeyi dikleştirmek ve eskisinden daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Sentinel lenf nodu biyopsisi ile gereksiz koltuk altı lenf bezi alımı engellenerek kol ödemi engellenmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>