Evde yapılabilecek meme muayanesi

health, medicine, beauty concept - naked woman with breast cancer awareness ribbon

Meme kanseri için yapılan araştırmalarda ve uygulanan tedavilerde ortaya çıkan tabloda, erken tanı ve tedavinin, hastalığın seyri ve iyileştirilmesi açısından büyük önem taşıığı ortaya konulmuştur. Eğer ailenizde meme kanseri öyküsü varsa ve hatta özellikle birinci derece yakınlarınızda kanser teşhisi varsa, kanser olma riski oldukça artmaktadır. Bu sebeple, risk gurubundakiler başta olmak üzere, 25 yaşın üzerindeki her kadın, meme kanseri için, muayenelerini aksatmadan yaptırmalıdır.

Meme kanserinde aile faktörü olması elbetteki büyük bir risk teşkil etmektedir. Fakat, aile öyküsü olmasa bile, risk herkes için mevcuttur. Ülkemizde meme kanseri görülme sıklığı son 20 yılda 2 kat arttı. Dünyada ise meme kanseri ölümleri %10 arttı.

Ülkemizde meme kanseri teşhisi diğer kanser türlerinin ¼’ünü oluşturmakta. Yani her yüz kanser tanısının yirmi beşi meme kanseri olarak kayıtlardaki yerini alıyor. Maalesef ki bu oran her geçen yıl artmaya devam ediyor. Amerika’da meme kanseri en sık rastlanılan kanser türü olarak yer alıyor. Bu sebeple Amerika başta olmak üzere, tüm dünyada meme kanseri farkındalık günleri düzenleniyor. Evde bir iki dakikanızı alacak muayeneler sayesinde, meme kanseri belirtileri erken fark etme şansı bulunuyor. Evde yapılan meme muayenesinde öncelikle bir elinizi ensenize koyarak, kolunuzda 90 derecelik bir açı oluşturuyorsunuz. Diğer elinizde, koltuk altından başlayarak tüm memenizi dairesel hareketlerle, hafif bastırarak kontrol ediyorsunuz. Elinize gelen herhangi bir şişlik, yumru varsa, yerini işaretleye bilirsiniz.

Bu sayede doktora gittiğinizde, işaretli yeri kolaylıkla gösterebilirsiniz. Elle muayeneniz bittikten sonra, ayna karşısında kendinizi iyice inceleyerek, herhangi bir lezyonun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şişlik, memeler arası ciddi boyut farkı, içe çökme, portakal kabuğu görüntüsü gibi görüntüsel bozukluklar olmadığından emin olmalısınız. Son olarak, meme uçlarından sıktığınız zaman sıvı gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Kanlı akıntılar risk gurubunda yer aldığı için, böyle bir tablo ile karşılaşırsanız, doktorunuza danışmalısınız. Ayrıntılı bilgi için youtube kanalımızdan konuyla ilgili videoları izleye bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>