Genetik meme kanseri nedir kimler risk altındadır?

meme-kanseri-ankara (1)

Genetik meme kanseri nedir kimler risk altındadır?  Yapılan araştırmalarda ve uygulanan tedavilerde meme kanseri için ortaya çıkan tabloda, hastalığın seyri ve iyileşmesi açısından erken tanı ve tedavinin büyük önem taşıdığı ortaya konulmuştur. Eğer birinci derecede yakınlarınızda kanser teşhisi varsa, özellikle ailenizde meme kanseri öyküsü varsa, kanser olma riski oldukça artmaktadır. Bu sebeple, 25 yaşındaki her kadın, risk grubundakiler de başta olmak üzere, meme kanseri için aksatmadan muayenelerini yaptırmalıdır.

Aile faktörü olması meme kanserinde elbette ki büyük bir risk teşkil etmektedir. Fakat risk, aile öyküsü olmasa bile herkes için mevcuttur. Son 20 yılda ülkemizde meme kanserin görülme sıklığı 2 kat arttı. Meme kanseri ölüm oranı ise dünyada %10 arttı. Meme kanseri teşhisi, ülkemizde diğer kanser türlerinin 1/4′ ünü oluşturmakta. Meme kanseri olarak her yüz kanser tanısının yirmi beşi, kayıtlardaki yerini alıyor. Maalesef ki her geçen yıl bu oran artmaya devam ediyor. Meme kanser, Amerika’da en sık rastlanılan kanser türü olarak yer alıyor. Bu yüzden başta Amerika olmak üzere, tüm dünya genelinde meme kanseri farkındalık günleri düzenleniyor. Meme kanserini erken fark etme şansı, evde bir iki dakikanızı alacak muayeneler sayesinde mümkün olabiliyor.

Öncelikle kolunuzda 90 derecelik açı oluşturarak, bir elinizi de ensenize koyarak evde meme muayenesi yapılabiliyor. Koltuk altından başlayarak tüm memenizi diğer elinizle dairesel hareketler ile hafif bastırarak kontrol ediyorsunuz. Elinize herhangi bir şişlik ve yumru gelirse, yerini işaretleyebilirsiniz. Bu sayede işaretli yeri doktora gittiğinizde kolaylıkla gösterebilirsiniz. Ayna karşısında herhangi bir lezyon olup olmadığı, elle muayene bittikten sonra kendinizi iyice inceleyerek kontrol edilmelidir. Memeler arası ciddi boyut farkı, portakal kabuğu görüntüsü, şişlik, içe çökme gibi görüntüsel bozuklukların olmadığına emin olunmalıdır. Kanlı akıntıların olduğu bir tablo ile karşılaşırsanız, risk grubunda yer aldığı için doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıntılı bilgi için konuyla ilgili videoları youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>