Meme kanseri belirtileri kendini nasıl gösterir?

meme-kanseri-ankara (9)

Meme kanserinden korunma yolları nelerdir? Meme kanseri, kanserli hücrelerinin çoğalmasıyla oluşan bir hastalık türüdür. Ciddiye alınmaz ve tedavi edilmezse ölüm ile bile sonuçlanabilen kötü bir kanser çeşididir. Ölüm gibi kötü sonuçlar doğmaması için her hangi bir belirti kendini gösterdiğinde ciddiye alınmalı, daha fazla vakit kaybetmeden uzman bir doktorla görüşülmeli ayrıca meme kanseri taramaları da ihmal edilmemelidir.

Kanser vakaları kendi içinde farklı türleri olduğu gibi meme kanseri vakaları da kendi arasında birkaç tür barındırmaktadır. Meme kanserinin gösterdiği genel ortak belirtiler şu şekildedir;

  • Memede veya koltuk altı bölgesinde yumrular, bezeler, şişlikler belirmesi
  • Meme ucundan kanlı sıvı gelmesi,
  • Memeler arasında boyut farklılıkları gözlenmesi, bir memenin diğerine göre daha büyük olması,
  • Meme derisinde deri bozuklukları meydana gelmesi, kızarıklıkların ya da yaraların ortaya çıkması, meme ucunun içe doğru çekilmesi, meme kanseri belirtileri arasında yer alır.

Meme kanserinden korunmak için ise birkaç yol bulunmaktadır ve diğer tüm hastalıklardan korunmak için alınması geren önlemler ile benzerdir. Düzenli spor yaparak kilo alıp verme dengesini sağlamak, sigara, alkol, gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, sağlıklı ve taze gıdalar ile beslenmek, işlenmemiş hazır paketli ürünler tüketmemek ve bağışıklık sisteminin en büyük düşmanı stresten olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. Bu önlemler ciddiye alınarak uygulandığı takdirde pek çok hastalıktan korunmak mümkündür. Ayrıca sadece meme kanserine özgü olarak alınabilecek diğer önlemler, 30 yaşından önce doğum yapmak ve olabildiğince uzun süre emzirmek bu kansere yakalanma riskini azaltan durumlardandır. Fakat tüm bu önlemler alınmasına rağmen, çevre faktörü ve kişinin genetiğinde bu hastalığa neden olabilecek bir kalıtım bulunması nedeni ile kansere yakalanma riski bulunmaktadır.

Meme kanserine yakalanma riskini en aza indirgemek için gerekli önlemleri alıp, evde düzenli olarak kendinizi muayene edip, muayene sonucunda görülen belirtiler var ise bunları ciddiye alıp, belirtileri göz ardı etmeden doktora başvurduğunuz takdirde, meme kanseri korkmanız gereken bir hastalık olmaktan çıkar. Bütün hastalıkların tedavisi olduğu gibi meme kanseri de tedavisi bulunan bir hastalık olmakla birlikte çoğu hasta 1 gün hastanede yatarak bu hastalıktan kurtulabilir ve hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Korkmamak ve gerekli önlemleri almak, kişilere düşen önemli bir görevdir. Meme kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>