Meme kanseri erkeklerde görülür mü?

meme-kanseri-ankara (2)

Meme kanseri erkeklerde görülür mü? Dünyada kayda geçen ölümlerin %10’luk artış göstermesinde meme kanseri neden olmuştur. Bu nedenle bu korkunç yüzde artışını en aza indirmek için dünya çapında her yıl meme farkındalık günleri düzenlenmektedir.

Bu ölüm oranını meme kanseri hastalığı için yükselten en önemli neden ise hastalığın geç fark edilmiş olmasıdır. Aslında meme kanseri korkulması gereken hastalıklardan değildir. Tıp alanında her geçen gün ilerlemelerin kayıt edilmesi ile günden güne artan çalışmalar ve gelişen teknolojiler sayesinde tedavi başarılarında büyük gelişmelere imza atılmaktadır. Özellikle meme kanseri hastalığında da erken tanı koyabilmek ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Bu sebeple her yıl yapılan meme farkındalık günleri, hem hastalığın tanıtılması hem de belirtilerinin öğrenilmesi ile hastalığa erken tanı konulma imkânı sağlanmaktadır.

Kanser türleri arasında tüm dünyada en sık karşılaşılan türler arasında meme kanseri de yer almaktadır. Meme kanseri, ülkemiz içinde en sık karşılaşılan kanser türleri arasında ilk sırayı alırken, Amerika’da da maalesef ki ilk sıradadır. Bu da dünya nüfusunun oldukça yüksek bir kısmı demektir. Meme dokusu kanser hücreleri çoğaldıkça bazı form değişiklikleri geçirir bu sebeple memenin yapısı hastalık nedeni ile bozulur. Bu bir yandan kötü bir şey olarak karşılansa da erken tanı için bir fırsat demektir. Bu kansere karşı genel klinik muayeneleri 30 yaşından itibaren başlar. Ancak aileniz içinde meme kanseri hastalığına yakalanmış kişiler ya da meme kanseri ile ilişkili kanser (kolon, over, rahim kanseri) vakaları varsa, erken yaşta adet görme, doğum yapmamış olma ya da geç menapoza girme gibi meme kanserinin riskini artıran olaylar, klinik muayenelerin daha erken yaşlarda başlanmasına neden olur.

Genel olarak 30 yaşına gelen her kadın yılda bir defa klinik muayeneye gitmeli, 40 yaşına gelen her kadın da klinik muayeneye gitmeli ve mamografi çektirmelidir. Evde, ayna karşısında yapılması gereken kişisel muayeneler ise 20 yaşından itibaren yapılmaya başlanmalıdır. Meme kanserinin, yalnızca 40 yaşın üzerindeki kadınların menapoz sonrası yakalandığı bir hastalık değildir. Yirmili yaşlarda da meme kanserine yakalanılabilmektedir. Ayrıca, meme kanseri erkeklerde de görülebilen bir hastalıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>