Meme kanseri evreleri

breast-cancer-health-1

Meme kanseri ile ilgili yapılan çalışmalarda, meme kanserinin erken teşhis edilerek tedaviye başlanması, hastalığın yenilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu yüzde, tüm dünyada, aynı tarihlerde, meme kanseri farkındalık günleri düzenlenmektedir. Bunun amacı kadınları meme kanseri açısından bilinçlendirerek, evde kendilerini muayene etmeleri hedeflenmektedir. Bu sayede, kadınlar tarafından erken evelerde fark edilen meme kanserlerinde erken tanı konularak, tedaviye vakit kaybedilmeden başlanılmaktadır. Bu sayede, her geçen yıl meme kanserinden kaynaklı ölüm oranı tablosu aşağıya çekilmek istenmektedir.

Meme kanseri, Amerika’da tanı konulan kanser türleri arasında ilk sırayı alıyor. Maalesef ki bu tablo ülkemiz içinde pek farklı değil. Türkiye’de yılda 100000 kadından 38’inde meme kanseri gelişmektedir. Bu da kadınlarda gelişen kanserlerde meme kanserini açı ara birinci yapmaktadır. Meme kanseri ne kadar geç fark edilirse o kadar ölümcül olmaktadır. Fakat, meme kanseri korkulması gereken bir hastalık değildir.

Meme kanserinde tek korkulması gereken nokta ise, geç tanı konulmuş ve tedaviye geç başlanıldığı için, yayılmış olmasıdır. Meme, kanser gelişimi sırasında bazı gözle görülür anormallikler ve muayene bulguları vermektedir. Bu da, teşhis için önemli rol oynamaktadır. Meme kanseri de, kendi arasında bir kaç türe ayrılmaktadır. Gelişim hızı, evreleri farklılık gösterebilmektedir. Her türde, belirtiler erken evrelerde ortaya çıkmayabilir.

Evde yapılan muayenelerin dışında, 30 yaşından itibaren her yıl yapılması gereken klinik muayeneler bu sebeple aksatılmamalıdır. Eğer ailenizde meme kanseri öyküsü varsa, erken erken yaşta adet görmüş, geç menapoz girmiş, hiç çocuk doğurmamış ve emzirmemişseniz artmış riskiniz vardır.

Meme kanserinden, kendinizi ve çevrenizdekileri bilinçlendirerek koruna bilirsiniz. Düzenli spor yapmak, obeziteden kurtulmak, sigara içmemek ve çocuklarınızı uzun süre emzirmek gibi kolaylıkla uygulana bilecek tetbirlerle meme kanseri riskinizi azalta bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>