Meme kanseri görülme sıklığı

brjost

Meme kanseri görülme sıklığı – Vakaların görülme sıklığında artış olması meme kanseri kişileri korkutuyor. Kadınlarda kanserden ölümlerin 1. Sıradaki sebebi olarak, Amerika’da en sık karşılaşılan kanser türü de meme kanseri olmaktadır.

Sivil toplum örgütleri tarafından yapılan meme kanseri farkındalık çalışmaları, bu nedenle çok ciddiye alınmaktadır. Bu tablo kadınlar açısından ülkemizde de ürkütücü bir hal almaktadır. Sağlık bakanlığı verilerine göre ülkemizdeki kadınlardan 100.000’ inde 38’inde meme kanseri görülebilmektedir. Ülkemizde de en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Yerel sivil toplum örgütleri de bu sebeple meme kanseri farkındalık çalışmaları yapmaktadır.

Aile öyküsünde meme kanserinin bulunması, önemli bir rol oynamaktadır. Bu hastalığa yakalanma riski, ne kadar dikkatli olunursa olunsun, maalesef ki her kadında mevcut bulunmaktadır. Fakat sağlıklı beslenip, düzenli spor yaparak, stresten ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak bu riski minimuma indirme şansı mümkündür. Meme kanseri riskini taşıyan kadınlarda, subkutan mastektomi (meme boşaltma ameliyatı) ve silikon yerleştirme yapılması, BRCA1 ve 2 genetik meme kanseri taşıyan kadınlarda önerilmektedir. Erken tanı ve doğru tedavi şansı bulunduğundan, meme kanseri korkulması gereken bir hastalık değildir. Gelişen cerrahi teknikler ve gelişen teknoloji sayesinde hastalığı yenmek sanıldığından çok daha kolaydır.

Fakat bu süreç özellikler kadınlar için oldukça meşakkatli ve zorlayıcı olmaktadır. Biz genellikle, hastalarımızın meme dokusunu onkoplastik cerrahi uygulaması ile kurtardıktan sonra memeyi dikleştirmek için estetik cerrahi uygulayarak, eskisinden daha iyi görünür hale getirmekteyiz. Sentinel lenf nodu biyopsisi sayesinde de çoğunlukla koltuk altı lenf bezlerini almaya gerek kalmadan operasyon bitirilmektedir. Böylece, hastaların en çok korktukları ameliyat sonrası kol ödeminden de kurtarmış oluyoruz. Hastalığın evresine göre kimyasal tedavi de verilebilmektedir. Çoğu zaman kemoterapi erken evre kanserlerde ihtiyaç olmamakta ve hastalara sadece homoterapi verilmesiyle tamamlanmaktadır. Meme kanserinin sadece 40 yaş üzeri kadınlarda ve menopoz döneminde görülmediği, her yaşta ve erkeklerde de görülebileceği, meme kanseri ile ilgili olarak bilinmesi gereken diğer bir noktadır. Meme kanseri belirtileri konusunda özellikle aile faktörü olanlar, çok daha dikkatli olmalıdır. Klinik muayeneleri ihmal etmezseniz ve kendi kendinize yapacağınız muayeneler, erken tanı konulması için fırsat sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>