Meme kanseri hastalığı nedir?

meme-kanseri-ankara (5)

Meme kanseri hastalığı nedir? Meme kanserinin belirtileri nelerdir? Meme kanserinden korunmak için neler yapılmalıdır?

Hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile diğer hücre ve organların işlevlerini yerine getirmesine engel olan kötü huylu (malign) durum kanser olarak tanımlanmaktadır. Bu durumun memede gerçekleşmesi haline de meme kanseri olarak adlandırılmaktadır. Bazı durumlarda meme kanseri gözle görülebilecek şekilde bulgu verebilir. Bu da meme kanserinin teşhisinin erken edilmesinde büyük rol oynar. Hastalık son evreye gelene kadar hiç belirti göstermeyen bazı kanser türleri de bulunmaktadır. Erken tanı imkanını sağlayan meme kanseri bu avantaja sahiptir. Böylece hemen hastalık için tedaviye başlanabilir. Kişinin meme kanserinin farkında olması, buradaki en önemli belirleyicidir. Vakit kaybetmeden doktora başvurarak, vücudunuzda ve meme dokunuzda fark ettiğiniz anormallikler ve hastalığı yenme oranını yükseltebilirsiniz.

Diğer tüm hastalıklardan korunma yolu ile, meme kanserinden korunma yolları aynıdır. Sizin meme kanseri riskinizi en aza indirecek etmenler, sağlıklı ve dengeli beslenmek, sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak ve çocuklarınızı uzun süre emzirmek olacaktır. Diğer tüm kanser türlerinde ve meme kanserinde de tüm bu önlemleri de alsanız, maalesef ki hastalığa yakalanma riskiniz bulunuyor. Bu riske sebep olan iki faktör mevcut. Çevre faktörleri ve genetik geçmiş (aile geçmişi). Buna ek olarak, hastalığa yakalanma riski diğer risk grubuna göre, ailenizde de kanser vakası bulunuyorsa daha yüksektir.

Her yaş grubunda meme kanserine yakalanma riski mevcuttur ve 40 yaş üzeri kadınlarda, sanılanın aksine meme kanseri sadece menopoz sonrası görülmez. Erkeklerde ve çok daha erken yaşlarda da görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>