Meme kanseri kimlerde görülür?

breast-cancer

Meme kanserinden korunmak istiyorsanız,bağışıklığınızı arttırmak için düzenli olarak spor yapmalı, sağlıklı beslenmeli, zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durmalısınız. Bu dört önemli nokta, sizi sadece meme kanserinden değil, pek çok hastalıktan koruyacaktır. Vücut direnciniz arttığı için, hastalıklara yakalandığınız takdirde de çok daha kısa sürede iyileşme şansınız olacaktır.

Endüstiriyel ürünlerden kaynaklı kanserojen maddelerin etrafımızı sarmasının yanında ailesel faktörler, modern hayatın bir sonucu olarak kadınların geç yaşta çocuk doğurması/doğurmaması ve emzirmenin kısa süreli veya hiç olmaması nedeniyle meme kanseri görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Buna rağmen beden sağlığınıza ne kadar önem verirseniz, ihtimalleri en aza indirebilirsiniz. Ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar ya da diğer kanser türleri öyküsü olanlar mutlaka kansere yakalanacaklardır diye bir kaide bulunmamaktadır. Fakat, kanser öyküsü olmayanlara nazaran artmış kanser riski gurubu içerisinde yer almaktadırlar.

Bu yüzden, ailenizde kanser öyküsü var ise, özellikle o kanser türüne yönelik belirtileri dikkate alarak, çok daha temkinli olmalı ve düzenli olarak doktor kontrollerinizi yaptırmalısınız. Eğer kanser ne kadar erken teşhis edilirse (meme kanseri ve diğer kanser türlerinde) hastalığı yenme yüzdesi o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden, aklınızda ufacık bir soru oluştuğunda bile, vakit kaybetmeden, çekinmeden bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, meme kanseri sadece menapoza giren kadınlarda değil, daha erken yaşlarda ve hatta erkeklerde de görülebilmektedir. Bu sebeple, evde yapılan kendi kendine meme muayeneleri ve klinik kontroller ihmal edilmemelidir. Bu farkındalığı yaratmak isteyen, sivil toplum kuruluşları, her yıl tüm dünyada meme kanseri farkındalık günleri ve etkinlikleri düzenlemektedirler.

Meme kanseri farkındalık etkinliklerine devletler, sanatçılar ve ünlü isimler de sık sık destek olmaktadırlar. Meme kanseri yenilebilen bir hastalıktır. Bu yüzden korkulmamalıdır. Sadece belirtileri dikkate alarak, vakit kaybetmeden uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Sizin başınıza gelemeyeceğini düşünmeyin. Risk herkes için mevcuttur. Bu sebeple de, belirtileri dikkate alarak, önlemlerinizi almalısınız. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. Unutmayınız!

One Response to Meme kanseri kimlerde görülür?

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>