Meme kanseri nedir?

breast-cancer-health-1

Meme kanseri nedir? Ölüm ile sonuçlanabilen kötü bir tabloya neden olan ve tüm dünyada son yılların en yaygın hastalığı haline gelen kanser tehlike yaratmaya devam ediyor. Erken tanı, bu yüzden kanser tedavisi için büyük rol oynuyor.

Kanser nedir? Vücutta organ ve dokuların, yapısal özelliğinden farklı olarak hücrelerin kontrolsüz olarak bölünmesi sonucu ortaya çıkan, “kötü huylu” olarak tabir edilen tümörler kanser olarak adlandırılmaktadır. Erken tanı ve tedavi uygulanmazsa ölüm ile sonuçlanabilen meme kanseri son yıllarda en çok dikkat çeken kanser türlerinden biridir. Son evreye geçilene kadar herhangi bir belirti görünmeyebilen kanser türleri mevcuttur. Erken tanı şansınız düzenli olarak kendi başınıza yapacağınız muayenelerde meme kanseri için yüksek olabilir. 

Kanserden korunma yollarının araştırılması ve uygulanması, kanser nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra büyük önem taşımaktadır. Kendi meme dokunuzu tanımak ve gelişecek kanserden erkenden haberdar olabilmek için evde, ayna karşısında kendiniz muayene yapabilirsiniz. Ayna karşısına geçerek, sol elinizle sağ memenizi ve koltuk altınızı, sağ elinizle de sol memenizi ve koltuk altınızı kontrol etmek ayda birkere banyo öncesi veya sonrası yapılmalıdır. Kollarınızı kaldırdığınızda memede şekil bozulması oluyorsa, elinize gelen bir kitle var ise, yeni ortaya çıkmış boyut farkı, kızarıklık, yara, meme başından kanlı akıntı, portakal kabuğu görüntüsü gibi, doğal olmayan bir şey farkederseniz, vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmelisiniz. 50 yaşından küçüklerde ve erkeklerde meme kanserinin gelişmeyeceği meme kanseri ile ilgi bilinen en yaygın yanlış kanıdır. Gençlerde de görülebileceği gibi, erkeklerde de görülebilen bir kanser türü olarak meme kanseri gösterilebilir. Özellikle 25 yaş üzeri kadınların bu yüzden meme kanseri farkındalığına sahip olması gerekmektedir.

Tüm kanser ve hastalıklar için uzak durmanız için alabileceğiniz önlemler meme kanseri için de geçerli oluyor. Risk faktörünü minimuma indirmek için bu önlemleri alabilirsiniz. Sigara ve alkol kullanmamak, stresten uzak durmak, düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek, rutin kontrolleri aksatmamak gibi önlemler alabilirsiniz. Sizin için yapılacak kanser taramaları ve taramaların başlama yaşı hakkında, eğer ailenizde kanser öyküsü varsa hemen araştırmalar yapmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>