Meme kanseri nedir?

breast-cancer-awareness-month-1-537x402

Meme kanseri nedir? Meme kanseri belirtileri nelerdir? Meme kanserinden nasıl korunulur? Öncelikle kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ile diğer hücre ve organların görevlerini yerine getirmesine engel olan malign (kötü huylu) bir durumdur. Meme kanseri budurumun memede gerçekleşmesi halidir. Meme kanseri bazı durumlarda gözle görülebilecek şekilde bulgu verebilir. Bu da hastalığın ereken teşhis edilebilmesinde önemli rol oynar.

Bazı kanser türlerinde, hastalık son evreye gelene kadar hiç belirti göstermeyebilir. Meme kanserinin bu avantajı ile, erken tanı imkanı bulunmaktadır. Bu sayede hastalık için tedavi hemen başlanabilir. Burada en önemli belirleyici kişinin meme kanseri farkındalığıdır. Vücudunuzda ve meme dokunuzda fark ettiğiniz anormalikler için, vakit kaybetmeden doktora başvurarak hastalığı yenme oranını yükseltebilirsiniz.

Meme kanserinden korunma yolları ise, diğer tüm hastalıklardan korunma yolları ile aynıdır. Düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, sigara, alkol, gibi zararlı alışkanlardan uzak durmak, çocuklarınız uzun süre emzirmek sizin meme kanseri riskinizi en aza indirecektir. Meme kanserinde ve diğer tüm kanser türlerinde, tüm bu önlemleri de alsanız, hastalığa yakalanma riskiniz maalesef ki bulunuyor. Bu riski oluşturan ise iki faktör mevcut. Aile geçmişi (genetik geçmiş) ve çevre faktörleri. Buna ek olarak, ailenizde de kanser vakası bulunuyorsa, hastalığa yakalanma riski diğer risk grubuna göre daha yüksektir.

Meme kanserine yakalanma riski her yaş grubunda mevcuttur ve sanılanın aksine meme kanseri sadece menapoz sonrası, 40 yaş üzeri kadınlarda görülmez. Çok daha erken yaşlarda ve erkeklerde de görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>