Meme kanseri tedavisi

meme-kanseri-ankara (3)

Meme kanseri tedavisi boyunca hastalar stresli ve yorucu bir dönem geçirir. Bu süreçte en önemli şey moralinizi üst düzeyde tutarak en az sorun ile atlata bilmek için öncelikle, doktorlarınızla irtibatı kesmemek, sosyal çevrenizle görüşmelerinizi devam ettirmek, öncesinde bu tedaviyi almış olan hastaların deneyimlerini aktarmak, yakınlarınızın size destek olması gerekmektedir.

Araştırmalara göre, stresin hastaların iyileşme sürecine olumsuz etkilerinin çok ciddi olduğu gösterilmiştir. Bu sebeple, tüm olumsuz koşullara rağmen, özellikle kanser hastaları morallerini yüksek tutmalı ve iyileşeceklerine olan inançlarının desteklenmesi gerekmektedir. Moralin yüksek olması tabi ki sadece hastaya bağlı değildir. .Hasta yakınlarının da bu konuda sürekli destek olmaları gerekmektedir. 

Meme kanseri belirtilerini vakit kaybetmeden, ciddiye alarak uzman bir doktorla paylaşmak, teşhisin süresini daha erken dönemlere çekecektir. Bütün hastalıklarda erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. Meme muayenelerini evinizde de yaparak bu hastalığın teşhisini hızlandırabilirsiniz. Meme kanserinin belirtilerinin bazen gözle görülmesi mümkün olabiliyor. Meme muayenesini evde yapacağınız takdirde dikkat etmeniz gereken genel belirtiler ise şöyledir;

Koltuk altı ve memede ele gelen yumrular, şişlikler ve geçmeyen bezeler,

Bir memeden kanlı akıntı gelmesi,

Meme ucunda içe çökme, renk değişimi

Deride meydana gelen lezyonlar (kızarıklık, yara, derinin bir tarafa doğru çekilip, büzüşmesi)

İki meme arasında son dönemde ortaya çıkan boyut farklılığı,

Kollar kaldırıldığında, meme dokusunda şekil değişikliği veya çekilme olması

Memede ya da koltuk altında ağrı hissedilmesi(ağrının meme kanserinde çok nadir görülen bir belirti olduğunu bilmeniz gerekir. Genellikle hastalığın son dönemlerinde daha belirgin olur.)

Meme kanseri muayenelerini evde yapacağınız zaman ayna karşısında gerçekleştirmelisiniz ki, değişimleri çok daha rahat fark edebilesiniz. Diğer muayeneleriniz için de karşılaştırma yapma imkânınız olması için eğer isterseniz muayene bulgularınızı not alabilirsiniz. Meme dokunuzda bir değişim gözlemlediğiniz takdirde belirtileri ciddiye alıp, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>