Meme kanseri tedavisi

meme-kanseri-ankara (6)

Meme kanseri tedavisinde uygulanan ameliyatlar, cerrahi beceriler ve gelişen anestezi teknikleri sayesinde çoğu zaman hastanede sadece 1 günlük yatış gerektiren bir durum haline gelmesiyle birlikte, yapılacak cerrahinin türüne göre bazı durumlarda günü birlik bir tedavi bile olabilmektedir.

Özellikle onkoplastik cerrahi alanında kayıt edilen gelişmeler ile kadınların en büyük korkusu meme kaybı gerçekleşmeden, kanserli doku çıkarılabilmektedir. Onkoplastik cerrahi ile hem meme eskisinden daha iyi bir görünüme kavuşmakta hem kanserli doku memeden çıkarılmakta ayrıca hastanın isteği dâhilinde estetik işlemler uygulanan memenin, kanserli doku içermeyen memesine de benzer estetik işlemler uygulanarak daha iyi bir görünüm elde etmekle birlikte her iki memenin de simetrik olması sağlanmaktadır. Meme kanserinde uygulanan ilk tedavi yöntemi genellikle cerrahi tedavidir. Fakat ileri evrelerde seyretmişse, memenin cerrahi operasyona uygun hale gelebilmesi için kemoterapi (neadjuvan kemoterapi) verilmektedir.

Meme kanseri riskini yüksek oranda taşıyan kadınlarda (BRCA 1 ve 2 gen pozitifliğinde) koruyucu subkutan mastektomi ve silikon protez uygulaması gibi tedaviler de uygulanabilir. Meme kanseri hastalarını tedavi süresi boyunca en çok rahatsız eden kemoterapi uygulaması ve bunun neden olduğu saç dökülmesidir. Bu rahatsızlık veren durum kemoterapide kullanılan ilaçlardan dolayı ortaya çıkan bir yan etkidir. Kemoterapi alan hastada oluşan saç dökülmesi bazen tedavide kullanılan ilaçların değiştirilmesi ile önlenebilir. Ayrıca saç dökülmesi kalıcı bir yan etki de değildir. Kemoterapi uygulaması sona erdiğinde saç dökülme sorunu da ortadan kalkmaktadır ve ilerleyen dönemlerde bununla ilgili bir sorun ortaya çıkmamaktadır.

Kemoterapi genelde ayaktan uygulanan tedavilerden biridir. Kemoterapotik ajanlar ile hazırlanan serum, kemoterapi ünitelerinde hastaya ayaktan ve birkaç saat içinde uygulanır. Genelde hastada kemoterapatik ajanlara bağlı yan etkiler görüldüğü takdirde hastaneye yatış işlemi gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca hastalara düşen en önemli görev ise kendilerini demoralize etmemeleri, beslenmelerine dikkat etmeleri ve tedavilerinin sonuçlarının pozitif olacağı yönündeki inançlarını kaybetmemeleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>