Meme kanseri tedavisi

breasts_2707147b

Meme kanseri belirtileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak, erken tanı ve tedavi şansınız artırabilrisiniz. Meme kanseri, tüm dünyada en çok karşılaşılan kanser türleri arasında yer alıyor. Bu ürkütücü tablo her geçen gün kötüleşmeye devam ediyor. Son yıllarda, tüm kanser vakalarında artış gözlemleniyor olması ise, kanser konusunda yapılan tedavi çalışmalarının hızlanarak çoğalmasına neden oluyor. Yeni uygulamalar, yeni araştırmalar, bu ürkütücü tabloyu düzeltmeyi hedefliyor.

Meme kanserinden korunmak için, düzenli bir yaşam tarzını benimsenmesi gerekir. Düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durmak, her kanser türünde olduğu gibi basit korunma yolları arasında yer almaktadır. Zararlı alışkanlıklar, her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de riski arttırmaktadır. Özellikle sigara kullanımı, mevcut riski arttırmaktadır, hastalığa yakalandıktan sonra ki aşamada da, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Hastalıkla mücadelede de morali en üst seviyede tutarak, iyileşme sürecini kısaltmak hedeflenmelidir. Bu nedenle meme kanseri multidisipliner olarak ele alınmalı bu ekipte genel cerrah, onkolok ve pisikolok olmalıdır.

Meme kanseri tedavisi ceraahi, onkoloji ve radyasyon tedavisini içerebilir. Hastalağının evresine ve seçilecek cerrahi tedav seçeneklerine göre kemoterapi ve/veya radyoterapi cerrahi tedaviyi tamamlayıcı olarak uygulanabilir. Hangi tedavinin hangi aşamada, hangi oranda verileceğine hastalığın patolojik evresine göre karar verilmektedir. Bunun nedeni, meme kanseri kendi arasında birkaç farklı türe ayrılması ve hastalığın evresinin hastaya göre değişiklik göstermesinden kaynaklanıyor olmasıdır. Bu yüzden her meme kanserinin gelişim aşaması değişmektedir. Buna ek olarak, hastalık kişilere göre de, ilerleme hızında farklılık göstermektedir.

Meme kanserine yakalanmış kişilerin bir birleriyle tedavi şekillerini ve yan etkilerini (saç dökülmesi gibi) karşılaştırması doğru değildir. Hastalığın seyri boyunca, doktorunuza güvenerek, tavsiyelerine harfiyen uymalısınız. Meme kanseri erken teşhis ve doğru tedavi edildiği takdirde, çoğu zaman tamamen iyileştirilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>