Meme kanserin riski

health, medicine, beauty concept - naked woman with breast cancer awareness ribbon

Meme kanserin riskine yakalanma noktasında aile faktörü önemli etkendir. Eğer aile içerisinde kansere yakalanmış bireyler, özellikle de birinci derece yakınınız var ise, kanser hastalığına yakalanma olasılığı artmaktadır. Bundan dolayı, kişilere özel bireysel risk haritası çıkarılması yapılması gereken önemli bir kontroldür.

Biz kliniğimizde, Gail meme kanseri risk analizini kullanmaktayız. Buna göre hesaplanan Gail Model’i ≥ %1,7 ise meme kanseri riskinin arttığını gösterir. Kanser tarama programları ve muhtemel kanser önleyici cerrahi müdahaleler, Gail Model’nin hesaplamalarına göre ve meme kanseri gen pozitifliğinin sonucuna göre yapılmalıdır. Meme kanseri eğer ciddiye alınmaz ve tedavi edilmez ise ölüm gibi korkunç şekilde sonuçlanan önemli bir hastalıktır.

Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden korunmak için de alınabilecek önlemler mevcuttur. Öncelikli olarak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda meme kanseri riskini arttırma noktasında obezitenin çok ciddi etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak, sadece meme kanseri için değil pek çok hastalığı önleyecektir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi olan kişilerde meme kanseri riski daha yüksektir. Meme kanseri riskini azaltmak için alınacak bu genel önlemlerin yanında bir de östrojen bağımlı risk faktörlerini azaltmak da gerekmektedir. Bunlar, 30 yaşından önce doğum yapmak ve çocukların uzun süre emzirilmesidir. Meme kanserinin toplum içinde farkındalığının artırılması ve evde kendi kendine meme muayenelerin düzenli yapılması kanserle olan savaşta en önemli mücadelelerdendir. Her kadının 40 yaşından sonra klinik muayeneye tabi olması ve mamografi çektirmesi, meme kanserinin ölümcül etkilerinden kaçınmanın en etkili yollarıdır.

Ayrıca hastalarımız meme kanseri ile verdikleri mücadele boyunca her zaman onların yanında olacağımızı bilmeliler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>