Meme kanserinde erken tanı ve tedavi

breastcancer

Artık meme kanseri kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Hastalığı başarı ile yenme olasılığı, belirtileri erken fark edip vakit kaybetmeden doktorunuza başvurduğunuzda, oldukça yüksektir. Meme kanserinde bazı belirtiler görülebilmektedir.

Çoğu zaman ileri evrelerde fark edilen belirtiler, diğer iç organlarda meydana gelen kanser hastalıklarında meydana gelmektedir. Bu yüzden, hastalığın erken fark edilmesi nedeniyle meme kanserinde hastalığı yenme yüzdesi oldukça yüksektir. Meme dokunuzu ve vücudunuzu iyi tanımanız ve tüm belirtileri dikkate almanız tek önem vermeniz gereken durumlardır.

Kanser vakalarında son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde ciddi artışlar gözlemleniyor. Türkiye’de Son 20 yılda 2 kat meme kanseri görülme sıklığında artış bulunuyor. Pek çok şey bu konuda etken rol oynuyor. Bir sürü neden olarak, sağlıksız dengesiz beslenme, aile faktörü, kanserojen çevre, spor yapmama, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar sıralanabilir. Kanserle mücadele konusunda büyük adımlar atmak için, bu faktörleri en aza indirebilirsiniz. Düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak, Sağlıklı ve doğal beslenmek, gereksiz ilaç kullanımından vazgeçmek ve sigara ve alkol zararlı alışkanlardan uzak durmak. Diğer tüm hastalıklara karşı da, bu adımlara dikkat ederek kanser riskini en aza indirmekle kalmayıp, bünyenizi sağlamlaştırabilirsiniz. Fakat çevresel faktörlerin ve aile öyküsünün kansere yakalanmada büyük rol oynadığı bilinmelidir. Hastalıklardan daha az zarar görerek ve daha kısa sürede bedeninizi güçlendirmeniz sayesinde atlatmanız mümkün olacaktır.

Erken tanı ve tedaviye başlandığı takdirde, meme kanseri korkulmaması gereken bir hastalıktır. Cerrahi operasyona gerek görülen konularda, memenin alınması, meme kanserinde kadınları en çok üzen durum olmaktadır. Fakat biz meme kaybını onkoplastik cerrahi yöntemlerle önlemekle kalmıyor aynı zamanda estetik olarak da memenin daha iyi görünmesini sağlıyoruz. Kanser tedavisinde bu büyük avantaj, gereksiz lenf nodu diseksiyonunu da önleyerek, ameliyat sonrası kol ödemi gelişimini engelliyor ve memenin radyoterapiye olan direncini artırıyor. Uygun hasta grubuna da gerektiğinde, koruyucu deri altı mastektomi ve silikon protez uygulaması da yapılabiliyor. Sizin başınıza asla gelmeyeceğini düşünmeden, tüm belirtileri dikkate alarak, sağlığın her şeyden değerli olduğunu fark edip, önlemlerinizi almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>