Meme kanserinde erken teşhis

meme-kanseri-ankara (1)

Meme kanserinde erken teşhis – Tüm dünyada görülme oranı en yüksek kanser tiplerinden birisi meme kanseridir. Sağlık bakanlığı verilerine göre Türkiye’de kadınlarda görülen kanser türleri arasında en sık görülen kanser meme kanseridir. 100.000 kadından 38’i Türkiye’de meme kanseri olmaktadır.

Türkiye’de kadınlarda görülen kanser türlerinin yaklaşık %40’nı meme kanseri oluşturmaktadır. Meme kanserinin ciddi bir sağlık problemi olduğu bu oranlardan da anlaşılabilir. Bu nedenle de her yıl tüm dünyada meme kanserine dikkat çekmek için etkinlikler düzenlenmektedir. Kadınlarda farkındalık yaratılmak için düzenlenen bu etkinliklere Üülülerin ve hükümetlerin de desteği olmaktadır. Erken tanı ve tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi kanser vakalarında da hayat kurtarabilmektedir.

Çoğu zaman meme kanseri bir belirti göstermemektedir. Meme kanserinde erken teşhis meme kanseri farkındalığınızı arttırarak ve kendi kendine meme muayenesi ile mümkün olmaktadır. 30 yaşından itibaren kadınların yılda bir kere düzenli olarak doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Geç menopoza girme, aile öyküsü, alkol ve sigara kullanımı, geç doğum (30 yaştan sonra) erken adet görme meme kanseri riskini arttırmaktadır. Meme kanserinde rrken evrelerde fark edilen vakalarda iyileşme oranı oldukça yüksektir. Kanserin tam anlamıyla bir kesin tedavi yöntemi bulunmadığı bilinmelidir. Genel olarak uygulanan tedavi yöntemleri, büyük oranda hastalara fayda sağlamaktadır. Hastanın morali tüm kanser vakalarında iyileşme sürecini ciddi oranda erkilemektedir. Hastalığı ölümcül olarak nitelendirmek hastaya yardımcı olmayacaktır ve doğru değildir. Doğru tedavi, erken teşhis ve yüksek moral ile kanseri yenmek pek tabi mümkün olmaktadır.

Düzenli spor yapmak, sigara ve alkol gibi zaralı alışkanlıklardan kurtulmak, sağlıklı beslenmek meme kanseri ve diğer kanserlerden korunmak için gereklidir. Tüm hastalık riskleri bu kurallara uyulduğu takdirde en aza indirilmektedir. Muayenelerinizi düzenli olarak yapıp / yaptırdığınız takdirde, bireysel olarak almanız gereken önlemleri aldığınız takdirde, kanserden korkmak için bir nedeniniz kalmayacaktır. Kanserde erken fark edilen vakalar iyileştirilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>