Meme kanserinde kemoterapi süreci nasıl işler?

woman-holding-breast-cancer-ribbon-horiz

Meme kanserinde kemoterapi süreci nasıl işler?  Çoğu kanser vakalarında uygulanan kemoterapi yönteminin amacı, hastalıklı hücrelerin yok edilmesidir. Verilecek kemoterapik ajanlar ve dozları kanserin türüne ve bulunduğu evreye uygun olarak değişebilmektedir.

Bu yüzden bazı meme kanserlerinde hastalığın evresine göre bazı durumlarda kemoterapi verilmeyebilir. Hastanın kanser dokusundaki hormon reseptör durumuna göre doktor sadece hormonoterapi verir. Bazen ileri evrelerde ameliyattan önce kemoterapi verilebilir. Ameliyat sonrasında kemoterapi veriliyorsa hedef, hastalığın yayılma olasılığı riskini en aza indirgemektir. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de her hasta için özel olarak bir tedavi yöntemi planlanması gereklidir.

Bu nedenle kulaktan dolma bilgilere itibar edilmemeli, moralinizin olumsuz etkilenmesine ve sizi yanlış yönlendirmelerine izin vermemelisiniz. Maalesef ki stres tüm hayatımızı olumsuz etkilediği gibi kanser vakalarında da hastalığın ilerlemesinde kuvvetli bir etkendir. Bütün dünyada en sık rastlanan kanser türleri arasında olan meme kanseri, Amerika’da da ilk sıradadır. Ülkemizde de sık rastlanan kanser türleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Türkiye’de meme kanseri görülme sıklığı son 20 yılda 2 kat artmıştır.


Hastalar sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşabildiği için gerçek veriler ortaya çıkmıştır. Kadınlarda çok sık görülen kanser türlerinden olduğu için meme kanseri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Sağlık Bakanlığı tarafından genel tarama programına alınmıştır. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde oluşturulan KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) merkezlerinde 40 yaş üstü kadınlar muayene edilip, mamografi incelemeleri yapılmaktadır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için önce sağlıklı ve doğal beslenmek genel kuraldır.

Bu kural zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durarak desteklenmeli, düzenli spor yapmak hayatın bir parçası olmalı, meme kanseri hakkında farkındalık oluşturulmalı, 30 yaşından önce doğum yapılması ve emzirme döneminin mümkün olduğunca uzun tutulması gibi önerilerde bulunulmalı. Erken tanı için bireyler bilinçlendirilmeli, her ay kendi kendine muayene yapılması salık verilmelidir. Erken tanı ve erken tedavinin hayat kurtardığı unutulmamalıdır. Zira hastalık son evresinde fark edildiğinde uygulanabilecek tedavi hem sınırlı hem de tesirini yitirebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>