Meme kanserinden korkulmalı mı?

pink-ribbon_3054334b

Meme kanseri artık kadınların korkulu rüyası değil. Belirtileri erken fark edip, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurduğunuzda, uygulanan tedaviler sayesinde hastalığı başarı ile yenme olasılığınız oldukça yüksek. Meme kanseri bazı belirtiler gösterebilmektedir. Diğer iç organlarda meydana gelen kanser hastalığında, çoğu zaman belirtiler ileri evlerde fark edilebilmektedir. Bu yüzden meme kanserinde, hastalığını erken fark edilmesi nedeniyle hastalığı yenme yüzdesi oldukça yüksektir. Tek önem vermeniz gereken meme dokunuzu ve vücudunuzu iyi tanımalı ve tüm belirtileri dikkate almanızdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda, kanser vakalarında ciddi artışlar gözlemleniyor.Türkiyede meme kanseri görülme sıklığı son 20 yılda 2 kat artmıştır. Bunda pek çok şey etken rol oynuyor. Aile faktörü, kanserojen çevre, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar, spor yapmama, sağlıksız ve dengesiz beslenme gibi bir sürü neden sıralanabilir. Bu faktörleri en az indirerek kanser ile mücadele konusunda büyük adımlar atabilirsiniz.

Sağlıklı ve doğal beslenmek, düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlamak, sigara ve alkol   zararlı alışkanlardan uzak durmak, gereksiz ilaç kullanımından vazgeçmek. Bu adımlara dikkat ederek, kanser riskini minimuma indirmekle kalmayıp, diğer tüm hastalıklara karşı bünyenizi de sağlamlaştırabilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki çevresel faktörler ve aile öyküsü kansere yakalanmada büyük rol oynamaktadır. Bedeninizi güçlendirerek, hastalıkları daha kısa sürede, daha az zarar görerek atlatabilirsiniz.

Meme kanseri erken tanı ve tedaviye başlandığı takdirde korkulmaması gereken bir hastalıktır. Meme kanserinde kadınları en çok üzen durum ise, cerrahi operasyona gerek görülen vakalarda, memenin alınmasıydı. Fakat, biz meme kanseri hastalarımızda onkoplastik cerrahi yöntemleri uygulayarak memenin kaybını önlemekle kalmıyor aynı zamanda memenin etetik olarak daha iyi görünmesini sağlıyoruz.


Kanser tedavisinde bu büyük avantaj memenin radyoterapiya olan direncini arttırdığı gibi gereksiz lenf nodu diseksiyonunuda önleyerek ameliyat sonrası kol ödemi gelişiminide engellemiş oluyor. Gerektiğinde koruyucu deri altı mastektomi ve silikon protez uygulamasıda uygun hasta gurubuna yapılmaktadır. Sağlığın her şeyden değerli olduğunu farkedip, sizin başınıza asla gelmeyeciğini düşünmeden, tüm belirtileri dikkate alarak önlemlerinizi almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>