Meme kanserinden nasıl korunulur?

meme-kanseri-ankara (7)

Erken tanı ve tedavi şansınızı, meme kanseri belirtileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak artırabilirsiniz. Tüm dünyada en çok karşılaşılan kanser türleri arasında meme kanseri de yer alıyor. Her geçen gün, bu ürkütücü tablo kötüleşmeye devam ediyor.

Kanser konusunda yapılan tedavi çalışmalarının hızlanarak çoğalmasına, tüm kanser vakalarında son yıllarda artış gözlemleniyor olması neden oluyor. Bu ürkütücü tabloyu düzeltmeyi hedefleyen, yeni uygulamalar ve araştırmalar yapılıyor.

Düzenli bir yaşam tarzının belirlenmesi, meme kanserinden korunmak için gereken maddelerdendir. Her kanser türünde olduğu gibi, zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durmak, düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek basit korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de zararlı alışkanlıklar riski artırmaktadır. Mevcut riski özellikle sigara kullanımı artırmaktadır ve hastalığa yakalanıldıktan sonraki iyileşme sürecini de olumsuz etkilemektedir. İyileşme sürecini kısaltmak için hastalıkla mücadelede morali en üst seviyede tutmak hedeflenmelidir. Bu nedenle multidisipliner olarak ele alınan meme kanserinde genel cerrahlar, onkologlar ve psikologlar bulunmalıdır.

Onkoloji ve radyasyon tedavisi meme kanseri tedavisi cerrahi işlemlerinde yer alabilir. Cerrahiyi tamamlayıcı olarak da hastalığın evresine ve seçilecek cerrahi tedavi seçeneklerine göre kemoterapi ve/veya radyoterapi de uygulanabilir. Hastalığın patolojik evresine göre, hangi tedavinin hangi aşamada ve hangi oranda verileceğine karar verilmektedir. Bunun nedeni, hastalığın evresinin hastaya göre değişiklik gösterebilmesi ve meme kanserinin kendi arasında birkaç farklı türe ayrılması olarak gösterilmektedir. Her meme kanserinin gelişim aşması bu yüzden değişiklik göstermektedir. Buna ek olarak, ,ilerleme hızı da kişilerdeki hastalığa göre farklılık göstermektedir. Yan etkilerin (saç dökülmesi gibi) ve tedavi şekillerinin, meme kanserine yakalanmış kişilerin birbiriyle karşılaştırması doğru değildir. Hastalık boyunca doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalı ve ona güvenmelisiniz. Çoğu zaman meme kanseri erken teşhis ve doğru tedavi edildiği takdirde tamamen iyileşme gösterebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>