Meme kanserinin erken teşhis

meme-kanseri-ankara (5)

Meme kanserinin erken teşhis edilerek tedaviye başlanması, meme kanseri ile yapılan çalışmalarda ve hastalığın yenilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden meme kanseri farkındalık günleri, tüm dünyada aynı tarihlerde düzenlenmektedir. Bunun amacı, evde kendilerini muayene etmelerini hedeflemektir ve meme kanseri açısından bilinçlendirmektir.

Bu sayede, erken tanı konularak, tedaviye vakit kaybedilmeden kadınlar tarafından erken evrelerde fark edilmesi ile başlanmaktadır. Bu sayede, meme kanserinden kaynaklı ölüm oranı tablosu, her geçen yıl aşağıya çekilmek istenmektedir.

Amerika’da tanı konulan kanser türleri arasında meme kanseri ilk sırayı alıyor. Ülkemiz için de maalesef ki bu tablo pek farklı değil. Yılda 100.000 kadının 38’inde, sadece Türkiye’de meme kanseri gelişmektedir. Bu da meme kanserini, kadınlarda gelişen kanser türleri arasında açık ara birinci yapmaktadır. Ne kadar geç fark edilirse, meme kanseri o kadar ölümcül olmaktadır. Fakat, korkulması gereken hastalıklar arasında meme kanseri yer almamaktadır. Geç tanı konulmuş ve tedaviye geç başlanıldığı için yayılmış olması, meme kanserinde tek tek korkulması gereken noktadır. Meme, kanser gelişimi sırasında bazı muayene bulguları ve gözle görülür anormallikler vermektedir. Bu da, teşhis için oldukça önemli bir durumdur.

Meme kanseri de, kendi arasında birkaç gruba ayrılmaktadır. Evrelere göre değişim hızı farklılık gösterebilmektedir. Belirtiler, her türde erken evrelerde ortaya çıkmayabilir. 30 yaşından itibaren her yıl yapılması gereken klinik muayeneler, evde yapılan muayenelerin dışında da kesinlikle aksatılmamalıdır. Eğer erken yaşta adet görmüş, hiç çocuk doğurmamış ve emzirmemişseniz, geç menopoza girmiş ve ailenizde meme kanseri öyküsü varsa, artmış riskiniz vardır.

Kendinizi ve çevrenizdekileri bilinçlendirerek, meme kanserinden korunabilirsiniz. Meme kanseri riskini, obeziteden kurtulmak, sigara içmemek, düzenli spor yapmak ve çocuklarınızı uzun süre emzirmek gibi tedbirler ile azaltabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>