Meme kanserinin evreleri kaça ayrılır?

breasts_2707147b

Meme kanserinin evreleri kaça ayrılır? Kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak bölünmesi ile bulundukları organın ve yayıldıkları organların görevlerini aksatmasına neden olup, tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğuran bir hastalıktır.

Kontrolsüz çoğalan, hastalık yapıcı ve fonksiyon görmeyen bu hücreler halk tarafından kötü huylu hücreler olarak bilinirler. Meme kanseri de, yine hastalık yapıcı hücrelerin çoğalmasının kontrolünün sağlanamaması durumunda meme dokusunu kendine mesken tutması sonucu ortaya çıkan kanser türüdür. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırma sonuçlarına göre meme kanseri, tüm dünyada en sık karşılan kanser türleri arasında yer alır. Buna rağmen, kanserli hücreler meme dokusunda çoğaldığı ve bu doku vücudun yüzeysel yapısında yer aldığı için, belirtiler dışarıdan hasta tarafından da fark edilebilir. Bu yüzden meme kanseri, erken evrelerde fark edilebilir ve tamamen tedavi edilerek hastanın eski günlerine geri dönebilir. Erken tanı koyulması ise bu hastalığın tedavi edilebilmesinde diğer hastalıklarda da olduğu gibi bir hayli önemlidir.

Meme kanseri NCCN 2014 kılavuzuna göre anatomik olarak şu şekilde evrelere ayrılmıştır; stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, satge 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4. Hastalığın evresi ne kadar gerilerde ise hastanın tedaviye cevap verme olasılığı o kadar yüksek seyretmektedir. 4. Evreye kadar ilerlemiş kanser türlerinde ise, ne yazık ki kanser artık diğer organlara da yayılarak, korkunç sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Fakat yine de bilinmesi gereken, 4. evre kanserin bazılarında onkolojik tedavi seçenekleri mevcuttur. Tek farkı ise erken tanı koyulan tedavilerin süresinden biraz daha uzun zaman alması ve hastayı daha fazla yoracak boyutta olmasıdır. Sonuç olarak meme kanseri, erken evrelerde tespit edilebilirse çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat tedavinin başarılı olması için, erken tanı koyulmasının yanında hastanın da kendi moralini yüksek tutması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>