Meme muayenesi nasıl yapılır?

breast-cancer-health-1

Meme muayenesi nasıl yapılır? – Tüm dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, uygun tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilmektedir. Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda görülen kanserler arasında 1. Sıradadır ve Amerika’da da en sık karşılaşılan kanser türleri arasındadır. Meme kanseri ülkemizde 100.000 kadından 38’inde gelişmektedir, toplumda meme kanseri farkındalığının bu yüksek görülme oranı nedeniyle artırılması gerekmektedir.

Meme kanseri, sağlık bakanlığının kanser tarama kapsamındadır. Bu oranlar, yapılan araştırmalara doğrultusunda her yıl yükselmektedir. Birçok faktör meme kanserinde risk teşkil etmektedir. Bu faktörlere, çevresel etkenler, meme kanseri geni taşımak (BRCA ½), ailesel faktörler (sigara ve alkol gibi zararlı madde kullanımı, spor yapmama) ve kişiye ait faktörler (hormon tedavisi almak, erken yaşta adet görmek, çocuk doğurmamak ve emzirmemek, geç menopoza girmek) sıralanabilir.

Belirtiler konusunda çok daha dikkatli olması ve düzenli olarak klinik kontrollerini yaptırması gereken kişiler, aile öyküsünde meme kanseri bulunanlardır. Meme kanserinin sadece 40 yaş üstü menopoza giren kadınlarda görüldüğü ise meme kanseri ile ilgili bilinen en önemli yanlıştır. Menopoz döneminde elbette ki meme kanserine daha sık karşılaştırılmaktadır. Fakat erkeklerde dahi, çok daha erken yaşlarda da görülebilir. Bu sebeple, 25 yaşından itibaren, evde yapılan meme muayeneleri başlamalıdır. Yılda bir kez doktor muayenesi de 30 yaşından itibaren ve yılda bir yapılan klinik muayene ile mamografi de 40 yaşından itibaren yaptırılmalıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında, erken müdahale gerçekleştirilebilmesi için, bu muayeneler aksatılmamalıdır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi, meme kanserinde de erken tanı ve tedavi önemli rol oynamaktadır. Meme kanserinde eskisi gibi korkulacak tedavi yöntemleri uygulanmamaktadır. Fakat kendinizi hastalığı olumsuz etkileyecek tüm etkenlerden korumalısınız. Her tür hastalık için beden sağlığınızı korumak için, sağlıklı beslenerek, düzenli spor yaparak, zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha dirençli hale gelebilirsiniz. Youtube’daki videomuzdan kendi kendine meme muayenesini izleyerek nasıl muayene edebileceğiniz öğrenebilir veya bize danışabilirsiniz. Meme dokusunda gelişen anormallikleri görebilme şansınız, evde yapacağınız muayeneleri ayna karşısında gerçekleştirmeniz halinde daha yüksek olacaktır. İsterseniz, farklılıkları karşılaştırmak için her muayeneden sonra not tutabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>