Memede ağrı kanser belirtisi mi?

meme-kanseri-ankara (4)

Memede ağrı kanser belirtisi mi? Ağrı meme kanserinde temel bulgular arasında değildir. Meme kanserinde ağrı yalnızca, %10’luk bir dilimde kendini gösterir ve hastalık ileri evrelere ulaştığında ağrı ortaya çıkar.

Genelde meme kanserinde ağrı tek bulgu olarak gözlemlenmez. Diğer bulgular da ağrıya eşlik eder. Meme kanserinde tek bulgu, meme ve koltuk altında karşılaşılan ağrı olmadığı gibi başka hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Genel olarak meme ağrısı hormonsal değişimlerden etkilenen fibrokistik hastalıklarda kendini gösterir. Memenin enfeksiyonuna bağlı olduğu mastit gibi bir hastalıkta da memede kızarıklık, ağrı ve ısı artışı olur. Genelde emziren kadınlarda ortaya çıkan mastit için meme ağrısı ve koltuk altı ağrısı mevcutsa, uzman bir doktorla görüşülmelidir.

Meme kanseri tedavisinde iki grupta tedavi uygulanır. Bunlar cerrahi tedavi ve onkolojik tedavidir. Birincil tedavi seçeneği, meme kanserinde cerrahi tedavi seçeneğidir.

Cerrahi tedavinin sağlanması için kanserli bölgenin tamamen çıkarılır. Lenf nodu tutulumuna ve hastalığın evresine göre tedaviye onkolojik tedavi (kemoterapi/radyoterapi) de uygulanabilir. Cerrahi tedavi modifiye radikal mastektomi (meme dokusunun tamamının alınması ile (aksilla) koltuk altındaki lenf bezlerinin çıkarılması), onkoplastik cerrahi ( kanserli dokunun memeden çıkarılmasından sonra meme dokusunun dikleştirilerek estetik olarak yenilenmesi) ile birlikte sentinel lenf nodu biyopsisi (aksillar lenf nodu örneklemesi), subkutan mastektomi ile birlikte silikon implant uygulaması meme dokusunun, meme derisi korunarak çıkarılması yerine silikon protez konulması), segmentel mastektomi ve sentinel lenf nodu biyopsisini içerir. Ancak bazen meme kanserinin ilerleyen evrelerinde cerrahi tedaviden önce kemoterapi (neadjuvan) verilerek cerrahi prosedüre uygun hale getirilebilmesi için hastalığın evresini geriletmek amaçlanır. Hastalığın yayılma potansiyeli ise Neadjuvan tedavi ile azaltılmaktadır.

Tedavinin uygulanacağı şekle hastalığınızın evresine göre karar verilmektedir. Meme kanseri her hastada farklı evrelerde seyredeceği için, etrafınızda daha önce bu hastalığa yakalanmış kişiler varsa, tedavi durumunuzu karşılaştırmanız çok doğru sonuçlar elde etmenizi sağlamaz. Bu asılsız karşılaştırmalar moralinizi bozabilir ya da kafanızın karışmasına neden olabilir. Hastalığınız süresince, başta doktorunuza güvenmeli, moralinizi yüksek tutmalı ve stresten uzak durmalısınız.

Kemoterapi ve radyoterapi(ışın/şuha) tedavisi de meme kanserinde uygulanan onkolojik tedaviler arasındadır. Meme kanserinde uygulanacak tedavinin seçilmesi yukarıda sözü edildiği gibi, hastalığın hangi evrede olduğuna, tedavinin ne kadar süreceğine ve hangi dozda tedavi uygulanacağına göre karar verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>